|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| Conductive Type: | Bipolar Integrated Circuit |
| Integration: | GSI |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
SN74LVC1G08DBVR : AND Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin SOT-23 T/R
Mfr. Part#: LMV321IDBVR
Datasheet:
(e-mail or chat us for PDF file)
ROHS Status: 
Quality: 100% Original
Warranty: ONE YEAR
| Logic Function: | AND |
| Number of Gates: | 1 Gate |
| Logic Family: | LVC |
| Number of Input Lines: | 2 Input |
| Package / Case: | SOT-23-5 |
| Number of Output Lines: | 1 Output |
| Low Level Output Current: | 32 mA |
| High Level Output Current: | - 32 mA |
| Propagation Delay Time: | 3.6 ns |
| Supply Voltage - Min: | 1.65 V |
| Supply Voltage - Max: | 5.5 V |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Brand: | Texas Instruments |
| Function: | AND |
| Height: | 1.15 mm |
| Input Type: | CMOS, TTL |
| Length: | 2.9 mm |
| Logic Type: | Monostable Multivibrator |
| Operating Supply Voltage: | 1.8 V, 2.5 V, 3.3 V, 5 V |
| Product: | Single-Function Gates |
| Product Type: | Logic Gates |
| Series: | SN74LVC1G08 |
| Factory Pack Quantity: | 100 |
| Subcategory: | Logic ICs |
| Width: | 1.6 mm |
| Unit Weight: | 0.001446 oz |
Features
1• Available in the Ultra Small 0.64-mm
2 Package (DPW) With 0.5-mm Pitch
• Supports 5-V VCC Operation
• Inputs Accept Voltages to 5.5 V
• Provides Down Translation to VCC
• Max tpd of 3.6 ns at 3.3 V
• Low Power Consumption, 10-μA Max ICC
• ±24-mA Output Drive at 3.3 V
• Ioff Supports Live Insertion, Partial-Power-Down Mode, and Back Drive Protection
• Latch-Up Performance Exceeds 100 mA Per JESD 78, Class II
• ESD Protection Exceeds JESD 22 - 2000-V Human-Body Model (A114-A) - 200-V Machine Model (A115-A) - 1000-V Charged-Device Model (C101)
Applications
• ATCA Solutions
• Active Noise Cancellation (ANC)
• Barcode Scanner
• Blood Pressure Monitor
• CPAP Machine
• Cable Solutions
• DLP 3D Machine Vision, Hyperspectral Imaging, Optical Networking, and Spectroscopy
• E-Book
• Embedded PC
• Field Transmitter: Temperature or Pressure Sensor
• Fingerprint Biometrics
• HVAC: Heating, Ventilating, and Air Conditioning
• Network-Attached Storage (NAS)
• Server Motherboard and PSU
• Software Defined Radio (SDR)
• TV: High-Definition (HDTV), LCD, and Digital • Video Communications System
• Wireless Data Access Card, Headset, Keyboard, Mouse, and LAN Card
• X-ray: Baggage Scanner, Medical, and Dental





Certificates

Product Packing details

Why choosing us
Notice: