| Customization: | Available |
|---|---|
| Conductive Type: | Unipolar Integrated Circuit |
| Integration: | MSI |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
IM03GR: RELAY, SIGNAL, IM, 5VDC, 2A, DPDT, PCB MOUNT, AXICOM
Package: DIP
Mfr. Part#: IM03GR
Mfr.: TE
Datasheet:
(e-mail or chat us for PDF file)
ROHS Status: ![]()
Quality: 100% Original
Warranty: 180 days
| Part Status | Active |
| Relay Type | Telecom |
| Coil Type | Non Latching |
| Coil Current | 28.0mA |
| Coil Voltage | 5VDC |
| Contact Form | DPDT (2 Form C) |
| Contact Rating (Current) | 2A |
| Switching Voltage | 250VAC, 220VDC - Max |
| Turn On Voltage (Max) | 3.75 VDC |
| Turn Off Voltage (Min) | 0.5 VDC |
| Operate Time | 3ms |
| Release Time | 3ms |
| Features | Sealed - Hermetically |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Termination Style | Gull Wing |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Contact Material | Palladium (Pd), Ruthenium (Ru), Gold (Au) |
| Coil Power | 140 mW |
| Coil Resistance | 178 Ohms |







Notice: