|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| Conductive Type: | Unipolar Integrated Circuit |
| Integration: | LSI |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
ACS713ELCTR-30A-T : Board Mount Current Sensors For New Designs Use ACS724/5
Mfr. Part#: ACS713ELCTR-30A-T
Datasheet:
(e-mail or chat us for PDF file)
ROHS Status: 
Quality: 100% Original
Warranty: ONE YEAR
| Current Rating: | 10 mA |
| Sensor Type: | Current Sense |
| Type: | Linear Hall |
| Operating Supply Voltage: | 5 V |
| Output Type: | Ratiometric |
| Series: | ACS713 |
| Brand: | Allegro MicroSystems |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Moisture Sensitive: | Yes |
| Package / Case: | SOIC-8 |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Product Type: | Current Sensors |
| Factory Pack Quantity: | 3000 |
| Subcategory: | Sensors |
| Supply Voltage - Max: | 5.5 V |
| Supply Voltage - Min: | 4.5 V |
The ACS713 is provided in a small, surface mount SOIC8 package. The leadframe is plated with 100% matte tin, which is compatible with standard lead (Pb) free printed circuit board assembly processes. Internally, the device is Pb-free, except for flip-chip high-temperature Pb-based solder balls, currently exempt from RoHS. The device is fully calibrated prior to shipment from the factory.






Certificates

Product Packing details

Why choosing us
Notice: