| Customization: | Available |
|---|---|
| Conductive Type: | Unipolar Integrated Circuit |
| Integration: | MSI |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
STP110N7F6: Trans MOSFET N-CH 68V 110A 3-Pin(3+Tab) TO-220AB Tube
Package: TO-220
Mfr. Part#: STP110N7F6
Mfr.: ST
Datasheet:
(e-mail or chat us for PDF file)
ROHS Status: ![]()
Quality: 100% Original
Warranty: 180 days
| Part Status | Active |
| FET Type | N-Channel |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 68V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 110A (Tc) |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 6.5 mOhm @ 55A, 10V |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 250µA |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 100nC @ 10V |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 5850pF @ 25V |
| FET Feature | - |
| Power Dissipation (Max) | 176W (Tc) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Supplier Device Package | TO-220 |
| Package / Case | TO-220-3 |
Company Product Line





Certificates

Notice: